Gezici Sağlık Taraması

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kanserde erken tanıya dikkat çekebilmek için Gezici Kanser Tarama Aracı ile il genelindeki tüm kırsal bölgelere ulaşmak için çalışmalarına başladı.

Kadınları kapsayan kanser taraması daha ilk günden yoğun ilgi gördü.Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile Halk Sağlığı İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR projesi çerçevesinde oluşturulan Gezici Kanser Tarama Aracı, Şanlıurfa kent merkezinin yanı sıra tüm kırsal yerleşim birimlerine ulaşarak buralarda kadınlara yönelik sağlık hizmeti sunmaya başladı.

5 kişilik sağlık ekibinin yer aldığı Gezici Kanser Tarama Aracı; kolon taraması, HPV taraması ve mamografi çekimi hizmeti verirken, elde edilen sonuçlar kadınlara ulaştırılarak olası bir sağlık sorunu konusunda bilgilendirmede bulunulmaktadır.

Yapılan Sağlık Hizmetleri

  • 30-65 yaş arası bayanlara HPV DNA testi yapılmakta.
  • 40-69 yaş arası bayanlara mamografi çekilmekte.
  • Toplumda kanser konusunda farkındalık oluşturmak.
  • Birebir eğitimlerle; “korunma yöntemleri, tarama programları” hakkında bilgilendirme yapılarak, kanserden korunma anlatılmakta ve korunma yolları hakkında tanıtıcı materyaller dağıtılmaktadır.
  • Kanser tarama aracı, Şubat ve Ağustos ayları arasında 794 kişiye mamografi çekimi ve 613 kişiye HPV testi yapmış olup; kanserle ilgili eğitimler verilip, broşür ve çanta dağıtımı yapılmıştır.

 

Eklenme Tarihi: 11.10.2017 10:53

Foto Galeri


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi - 2021 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı