Büyükşehir’den Çevreye Duyarlı Bir Uygulama Daha

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında Çevre Bilinci Eğitimi, Sıfır Atık ve Okullardaki Çevre Düzenlemeleri ile ilgili protokol imzalandı.

Eğitime ve gençlere yönelik çalışmaları ile 7’den 70’e herkesin takdirini toplayan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de okul çağındaki çocuklara çevre sevgisi ve korunmasına yönelik çalışmalar düzenliyor. Çalışmalar ile birlikte geri dönüşümün önemi sağlanırken hem de çocuklara çevreyi kirletmemeleri öğretiliyor. Ülke ekonomisine de katkı sağlayacak proje Şanlıurfa genelinde 2 bin 400 okulda toplamda 800 bine yakın öğrenciyi kapsayacak.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinde Başkan Nihat Çiftçi ve İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan tarafından imzalanan protokol çerçevesinde çevreyi korumanın ve geri dönüşümün ülke ekonomisine katacağı desteğinin önemine değinildi.Burada bir konuşma yapan Başkan Nihat Çiftçi, Büyükşehir Belediyesinin çevreye verdiği duyarlığa değindi.

“GENÇLERİMİZİ VE ÇEVREYİ ÖNEMSİYORUZ”

Başkan Nihat Çiftçi, “Büyükşehir Belediyemiz ile Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda uygulanmak üzere Çevre Bilinci Eğitimi verilmek üzere yapılacak olan protokol sebebi ile buradayız. Gençlerimizi ve çevreyi önemsiyoruz, bunun içinde 13 ilçemizdeki tüm okullarımızda çevre mühendislerimiz tarafından hem eğitimlerin verilmesi ve aynı şekilde okullarımızda bir takım kampanyalar çerçevesinde çevreye zarar veren atığın yerinde ayrıştırmak sureti ile pil ve benzeri unsurların toplanmasına yönelik çalışma başlattık.

Çocuklarımıza küçük yaşlarda çevre duyarlılığını öğretmiş oluyoruz hemde onların bu kampanya ya katılmak sureti ile bir iş birliği gerçekleştiriyoruz. Yine okullarımızın çevre düzenlemeleri anlamında okulu çevreleyen duvarlarda çocuklar ile birlikte boyanarak güzel hale gelmesini kent estetiği olarak önemsiyoruz” dedi.

“ÇEVREYİ KORUYARAK GELECEK NESİLLERE AKTARMAMIZ LAZIM”

Büyükşehir Belediyesi olarak Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile her zaman ortak çalışmalara imza attıklarını belirten Başkan Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa’nın nüfusunun menbası okullarımızdır, mahallede yaşayan tüm çocuklarımız ve gençlerimizin hemen hemen her gün olduğu yer okullardır.

Bizlerde bu güne kadar tüm projelerde Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile birlikte gayet uyumlu bir şekilde ve toplum yararına fayda sağlayabilen projelere imza attık. Bugünde çevrenin eğitimine korunmasına ve yine geri dönüşümü sağlayabilecek bir proje.

Aynı şekilde ülke ekonomisine katkı sağlayabilecek bir proje ve Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlanılan ve özellikle çevreyi koruma altına alacak sıfır atık dediğimiz hiçbir zaman çevreye zarar vermeyecek atıkların tümünün bertaraf edilmesi sureti ile devamı niteliğindedir. Ben milli eğitim il müdürlüğümüze ve Büyükşehir Belediyemizin çevre koruma mühendislerine teşekkür ediyorum, Allah hayırlı uğurlu etsin” diye konuştu.

TURAN: BAŞKANIMIZ NİHAT ÇİFTÇİ HER ALANDA BİZLERE DESTEK VERİYOR

Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte yine güzel bir projeye imza atıyoruz diyen Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan ise, “Büyükşehir Belediyesi ile imzaladığımız protokol ile 2400 okulumuzda yaklaşık 800 bin öğrencimiz ile çevre bilincini kazanmak üzere bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışma aynı şekilde Cumhurbaşkanlığımızın başlatmış olduğu sıfır atık projesine de ciddi katkı sağlayacak bir protokol.

Ayrıca geri dönüşüm ve kazanım ile ilgili olarak ta hem öğrencilerimize hem okullarımıza yapmış oldukları ve yapacakları çalışmalar ile birlikte Büyükşehir Belediyemizin sağlayacağı katkılar ile iyi bir şekilde sürdürmeyi düşünüyoruz.

Şimdiye kadar Büyükşehir Belediyemiz ciddi anlamda İL Milli Eğitim Müdürlüğümüzü destekliyor. Bu anlamda başta Başkanımız Nihat Çiftçi’ye ve üst yönetimine teşekkür ediyorum. Şanlıurfa’da eğitim sadece Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile olacak iş değil, eğitim yükü çok ağır ve bu anlamda bizlere destek olan kurumlara teşekkür ediyorum diğer tüm kurumları da yanımızda olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

Eklenme Tarihi: 11.02.2019 14:13

Foto Galeri


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi - 2020 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı