Faaliyetlerimiz

Kadın Destek ve El Sanatları Merkezlerimizde toplamda 21 farklı Branşta kurslarımız mevcut olup 2015-2016 yılları arasında merkezlerimizden 19.550 kursiyerimiz yararlanmıştır.

Kadınlarımız mesleki açıdan yetiştirilerek, istihdama yönelik çalışmalar da yapılmaktadır. Giyim Teknolojileri, El Sanatları, Nakış kurslarımızdan mezun olan kadınlarımız çeşitli iş yerlerinde istihdam edilerek aile bütçelerine katkı sağlamaktadır. Ayrıca birimlerimizde kütüphaneler oluşturularak kadınlarımıza ve genç kızlarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırılmakta bunun sonucu olarakta sosyal hayata hazırlanmaları hedeflenmektedir. Kursiyerlerimiz, eğitimlerine daha rahat şekilde devam edebilmeleri için kursiyerlerimizin çocuklarına Kreş Eğitimi kurslarımız bulunmaktadır. Bu kreşlerde çocuklarımızın daha iyi gelişmesi için birçok faaliyet yer almaktadır. Ayrıca kadınlarımız, merkezlerimizde bulunan spor salonlarında sağlıklı yaşam için tüm spor aktivelerini gerçekleştirmektedir. Merkezlerimizde aile içi ilişkiler, aile kurumunun güçlendirilmesi, aile ve toplum koordinasyonunun sağlanmasına yönelik çalışmalar yürütülmekte olup gelecek nesilleri daha bilinçli bir şekilde yetiştiren ve ailenin temel taşı olan kadınlarımızı güçlendirme çalışmalarımız artarak devam etmektedir. Ayrıca Hayati Harrani, Topdağı ve Süleymaniye Kadın Destek Merkezlerinde, mahalle sakinlerinin çamaşırlarını ücretsiz olarak yıkayabilmesi için çamaşırhane kurulmuştur. Bu çamaşırhanelerden 2010 - 2016 yılları arasında toplam 27.424 kişi faydalanmıştır.

Merkezlerimizde, 2015-2016 yılları arasında düzenlediğimiz eğitim seminerlerine 8.549 kursiyerimiz katılmıştır. Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ile obezite, sağlık bilgisi, gebelik eğitimi anne-çocuk sağlığı, veremle savaş kanser ve hasta hakları, diş sağlığı, genel sağlık taramaları, madde bağımlılığı konularında seminer çalışmaları devamlı yapılmaktadır. İl Müftülüğü ile yanlış inanışlar, töreler ve çocuk yetiştirme ve Barolar Birliği ile de kadın hakları Çocuk Hakları, Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi konularında seminerler düzenlenmektedir.

Merkezlerimizde Yapılan Faaliyetlerden örnekler;
- Kadınlarımız arasında etkileşimi artırmak amacıyla il içi ve il dışında düzenlenen eğitim kültür ve sosyal amaçlı gezilerimize 3.000 kursiyerimiz katılmıştır.
- Çamaşır yıkama faaliyetlerimizden 27.424 kişi faydalanmıştır.
- Her hafta düzenli olarak bir engelli çocuğu olan aile ve bir yoksul aile tespit edilerek sosyal yardımlaşma ve engelli şube müdürlüğü işbirliği ile hane ziyareti yapıldı
- Yardıma muhtaç çocuklar yararına geniş katılımlı bir kadın çay partisi ve resim sergisi düzenlendi
- “Hayalimi gerçekleştiriyorum projesi” kapsamında düzenlenen okul etkinliğine katılım sağlandı
- Harran üniversitesi Tıp Fakültesi “Çocuk Ünitesinin” diğer şubelerimizin işbirliği ile döşenmesi ve işler duruma gelmesi sağlandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlik programında;
- Yöresel kıyafet (Göbeliklitepe’de Kadının Işığı) Defilesi
- Başkana Mektup adlı yazı yarışması ve ödül töreni
- Okur-Yazar oranının arttırılması konulu kısa temsil
- Destek Merkezlerimizde üretilen el emeği ürünlerinin sergilenmesi
- Kadın Doğum Hastanesine Ziyaret
- Belediyede çalışan kadın personellere yönelik kaynaşma toplantısı
- Kadın STK lar ile Urfa’da kadının durumu konulu değerlendirme toplantısı
- 2000 Kadınla müzikli yemekli toplantı

7-8 Mayıs Anneler Günü Kapsamında;
- Şehit Ailelerine kahvaltı
- Yetim Çocuklara Fahri Annelik Programı
- Kadın Doğum Hastanesinde yeni doğum yapan annelere ziyaret.
- “Emek verenlerin günü” etkinlikleri kapsamında Şehit anneye evinde ziyaret.
- “Emek verenlerin günü” etkinlikleri kapsamında Engelli çocukları olan anneye evinde ziyaret.
- Siz annesiz değilsiniz” projesi kapsamında Çocuk Yuvasına ziyaret.
- Dünya Tiyatrolar Gününde” Kadın destek merkezlerimizde bulunan kursiyerlere kadın Konulu Tiyatro etkinlikleri düzenlendi.
- Rabia Meydanında yapılan Eğitim (Mesleki) Fuara katılım sağlandı.
- “Büyükşehir’le değişime Hazır mısın? ” Projesi kapsamında sac bakım uygulamaları yapılacaktır.
- “Bugün 23 NİSAN neşe doluyor insan ”projesi kapsamında çocuk yuvasında ve sevgi evlerinde kalan çocuklarla mutfak müzemizde yaş pasta yapımı.
- “Avuç içimden dünyaya yayılan barış kıvılcımları” etkinlikleri kapsamında dilek fenerleri çocuklar tarafından gökyüzüne uçuruldu.
- Hilvan ilçesinde açılmış olan kreşin tüm ihtiyaçları Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılandı.

 

Eklenme Tarihi: 03.02.2017 10:49

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi - 2021 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı